Medailová žatva na MSR v Trnave pre naše dievčatá

GYM-FESTIVAL – Trnava 1.-2.6.2019, MMSR a MSR senioriek a junioriek, Pohár Starobylej Trnavy

5 mesiacov po operácii členka, neuveriteľne opäť excelovala naša slovenská seniorská jednotka Barbora MOKOŠOVÁ. Napriek tomu, že ešte nezaradila úplnú obtiažnosť do zostáv, stala sa 4-násobnou Majsterkou Slovenska (4-boj-50,40 + preskok, bradlá, kladina), len na prostných obsadila 2.miesto. Medzinárodne (11 pretekárok z 5 krajín) obsadila v 4-boji 2.miesto a vo finále na náradiach pridala ešte 2 strieborné medaile za bradlá a kladinu. V seniorkách sa predstavili ešte 2 naše pretekárky, ktoré sa taktiež vracajú do súťažného kolotoča po operáciách. Karolína TAKÁČOVÁ (po operácii lakťa)sa predstavila na kladine (10,65) a Ema KUKLOVSKÁ (po operácii ramena) cvičila na kladine (9,85) a prostných (11,00). Obe dievčatá, rovnako ako Barča, tiež ešte nemali plnú obtiažnosť zostáv. Dôležité však je, že všetky 3 naše seniorky sú už v tréningovom procese a postupne sa dostávajú do formy. Barborku Mokošovú ešte čaká v júli Svetová univerziáda v talianskom Neapoli.
V súťaži junioriek sme mali 2 pretekárky. Rovnako, ako Barborka v seniorkách, aj Sára SURMANOVÁ na MSR získala 4 zlaté medaily (4-boj-65,50 + preskok, bradlá, prostné). Medzinárodne (27 pretekárok z 9 krajín) obsadila 11.miesto a vo finále na náradiach získala bronz za bradlá, na preskoku bola 6. a na prostných 5. Pre Sáru to bol veľký úspech, nakoľko na medzinárodných majstrovstvách Slovenska pretekala v juniorskej kategórii po prvý krát a definitívne si tak potvrdila, ako jediná zo Slovenska, svoju nomináciu na júnové majstrovstvá sveta junioriek v maďarskom Gyori a júlový európsky OH festival mládeže (EYOF) v azerbajdžanskom Baku. Ďalšia naša juniorka, Adela BALCOVÁ na MSR obsadila v 4-boji 3.miesto (41,90). Na náradiach bola na preskoku 5., na bradlách 2., na kladine 2.a na prostných 4. Na MMSR obsadila v 4-boji 24.miesto.
Súčasťou Gym-festu boli aj medzinárodné preteky žiačok 2-členných družstiev (o Pohár starobylej Trnavy-24 pretekárok, 11 družstiev zo 6 krajín), kde pretekali od nás 2 družstvá. Ako jednotlivkyňa sa najlepšie z našich umiestnila Andrea ŠVECOVÁ– na 10.mieste (41,80), spolu s ňou bola v družstve Sofia BAŇOVIČOVÁ 22. (29,35-pretekala len na 3 náradiach) a ako družstvo boli 9. Na 11. mieste v družstve boli Bianka VRABKOVÁ 24. (pretekala len na bradlách – 8,40) a Simona ŠIMAŠKOVÁ 14. (39,45). Výsledok družstiev aj jednotlivkýň bol poznamenaný tým, že niektoré dievčatá zo zdravotných dôvodov nepretekali na všetkých 4 náradiach. Naše žiačky ešte o týždeň čakajú veľké medzinárodné preteky v Belgicku.
Všetkým pretekárkam a ich trénerom, ktorých ešte čakajú súťaže, silno držíme palce a prajeme im pohodovú i keď veľmi náročnú prípravu.
Trénerom, pretekárkam a rozhodkyniam patrí veľká vďaka za ich nepochybne náročnú, no napriek tomu krásnu prácu.
N. Miklošová